עשרה צעדים לזוגיות טובה

תמונות לבלוג

עשרה צעדים לזוגיות טובה

 

למה צריך ללמוד כלים לזוגיות טובה?

 אנו יכולים לחשוב על מערכות היחסים שלנו במונחים של מערכות היחסים הבסיסיות שיש לנו עם ההורים והאחים שלנו.

ואז מגיע הקשר עם בני הזוג שלנו, הילדים, החברים, הקולגות, בני המשפחה המורחבת ואפילו חיות המחמד שלנו.

במילים אחרות, ה"חיים" שלנו הם ביטוי למערכות היחסים הללו. 

 

בואו נסתכל על החיים שלנו ונזכור איך זה מרגיש כשאנחנו נהנים ממערכות יחסים טובות עם האנשים החשובים בחיינו… 

עכשיו בואו נסתכל שוב על החיים שלנו וניזכר איך זה מרגיש כשאנחנו לא נמצאים ביחסים טובים עם אותם אנשים . שונה לגמרי לא?

 

כשיש לנו מערכות יחסים טובות, החיים טובים, לא? כשאנחנו לא מסתדרים עם בני זוג, בני משפחה, הילדים שלנו או החברים הקרובים שלנו בגלל מחלוקות או ריבים, החיים איכשהו לא טעימים כל כך, נכון?

 

זה לא אירוע נדיר שאנשים מתאהבים ואז משהו משתנה. מתקלקל. 

זה אולי היה יפה פעם, מלא פרחים ואהבה ואמון וכל הדברים היפים.

כל מערכת יחסים בנויה בדרכים שונות ואנשים מתאהבים מסיבות שונות. חלקם מתאהבים ממבט ראשון בעוד שאחרים לוקחים את הזמן בהדרגה כדי להכיר את בני הזוג שלהם.

 אבל מה שמשותף לכולם הוא שלא לעולם חוסן. רוב הזוגות מתמודדים עם אותן בעיות במערכות היחסים שלהם, ולעתים קרובות כאשר הם לא מתחילים לעבוד על מנת לשפר את הזוגיות, הם בוחרים להיפרד כדי לא להמשיך להיפגע.

 

ישנן מספר סיבות לשחיקה בזוגיות, שמחייבות אותנו ללמוד כלים לזוגיות טובה: 

המובן מאליו- לפעמים אנחנו לוקחים את האנשים שאנחנו אוהבים כמובן מאליו. התחושה הזו יכולה להפחיד את בן הזוג והיא כמעט משאירה אותו לתהות האם אי פעם היה מיוחד עבור השני. תחושות כאלה מתעוררות כאשר איננו מצליחים להקצות זמן לאהובנו.

 חברות ואמון- זוגות רבים חווים מערכת יחסים מתמשכת טובה כאשר החזית שלהם מבוססת על ידידותם חזקה. אולי הייתה תשוקה עזה במערכת היחסים שלהם בהתחלה, אבל עם הזמן היא נשחקת לאט. מה שנותר הוא ההבנה, האמון והחיבור החזקים ביניהם.

כאשר הקשר החברי לא קיים ולא נשמר, לא נשאר כמעט דבר. 

מי אני- לעיתים במהלך השנים מתחיל אחד מבני הזוג בבניית וחיפוש זהות עצמית חדשה

באותה מידה ששני בני הזוג צריכים למצוא את עצמם ולהיות מסופקים, לקיים אורח חיים עצמאי, כך הם עלולים להרגיש מרוחקים ובכך, יכולים להתחיל לנהל את חייהם הנפרדים.

השעמום מתחיל- לעשות את אותם הדברים יכולה להיות מחשבה נוחה, אבל הסתפקות באותם דברים עלולה להביא לשעמום גובר בתוך הקשר. עלולים להרגיש שהזוגיות, לא משנה כמה הייתה יפה, הפכה להרגל ארוך מדי.

 אובדן חיבה פיזית- בני אדם משתוקקים לקרבה פיזית כמו חיבה רגשית והיא יכולה להעביר את הבסיס למערכת יחסים מושלמת. מערכת יחסים ארוכה לפעמים מאבדת את המעשים ה"קטנים" שמראים על חיבה.

 מה נחשבת זוגיות טובה? 

מערכות יחסים בריאות כוללות כנות, אמון, כבוד ותקשורת פתוחה בין בני זוג והם דורשים מאמץ ופשרה משני האנשים. שותפים מכבדים זה את עצמאותו של זה, יכולים לקבל החלטות משלהם ללא חשש מנקמה או תגמול, ולחלוק החלטות. 

לא חייבים להיות יחד 24/7. אפשר לבלות עם חברים בנפרד, ולהשתתף בפעילויות שנהנים מהן.

חשוב להרגיש בנוח להביע את את דעותינו ודאגותינו מול בני הזוג שלנו

בני הזוג שלנו צריכים לכבד את רצונותינו ורגשותינו ואנחנו יכולים להתפשר ולנהל משא ומתן כאשר יש חילוקי דעות או קונפליקטים.

 

הבסיס לזוגיות בריאה כולל: 

גבולות: אתה והשותף שלך מסוגלים למצוא דרכים לענות על הצרכים של זה בדרכים ששניכם מרגישים איתם בנוח.

תקשורת: אתה ובן זוגך יכולים לחלוק את הרגשות שלך, גם כאשר אינך מסכים, באופן שגורם לאדם השני להרגיש בטוח, לשמוע ולא נשפט.

אמון: בניית אמון יכולה לקחת זמן ומאפשרת לזוגות להיות פגיעים אחד עם השני בידיעה שהם יכולים לסמוך על האדם השני.

הסכמה: בשימוש הנפוץ ביותר כשאתה פעיל מינית, מתן הסכמה אומר שאתה בסדר עם מה שקורה, ושאף אחד לא מכריח אותך או מאשים אותך לעשות משהו שאתה לא רוצה לעשות. ניתן לתת הסכמה ולהחזיר אותה בכל עת, ומתן הסכמה פעם אחת לא אומר שאתה נותן הסכמה אוטומטית בעתיד.

 אם אתם מרגישים שמישהו לא מכבד אתכם או מתעלל, אתם לא לבד. פנו לאיש מקצוע.

 

איך הופכים את הזוגיות שלנו לזוגיות טובה? 

1. כבדו אחד את השני 

הכלל הראשון לשמירה על קשר חזק ורומנטי הוא להתייחס לאהובך בכבוד. אתה צריך לכבד את הזמן, האופי של בן הזוג שלך, וכמובן, את האמון שלו. אז ורק אז אתה יכול לצפות לקבל את אותה כמות של כבוד בחזרה. 

זכור שיש מספר רב של פעולות שיכולות להפחית את תחושת הכבוד שניתן או מתקבל. אלה כוללים קריאת שמות, בדיקה בסתר הטלפון של השותפים שלך, הצבת אולטימטומים, מתן ימי שקט או איום לסיים את הקשר. הימנע מהתנהגות כזו מכיוון שהיא תקשה ב-100% על הדברים במקום לעזור לשניכם. 

2. דברו על זה! 

אחד מכללי מערכת היחסים החשובים ביותר הוא לתקשר עם יקירכם מכיוון שתקשורת היא המפתח לאושר ולשלווה בינאישית… אולם לא כל אדם יודע איך לבטא את מה שהוא מרגיש. 

המפתח למערכת יחסים חזקה הוא להשמיע אהבה, להראות את הרגשות שלך ולהציע מחמאות לעתים קרובות ככל האפשר. יתירה מכך, הימנעות והסתרת בעיות לא יפתרו את הבעיות שלכם בכל מקרה. כדי לצמוח יחד ולבנות את הבסיס לזוגיות חזקה, זוג צריך להיות מסוגל להביע את רגשותיו באמת. 

היה לך יום רע? תגיד את זה! משהו בהתנהגות של בן הזוג שלך מעצבן אותך? היו פתוחים והביעו זאת באמצעות משוב. המום מאכזבה? דבר, דבר, דבר. 

לא משנה כמה מצב עלול להיות לא נוח, לדבר על זה תמיד דרך טובה יותר. זה מלמד אותך כישורי פתרון בעיות. זה עוזר לנטרל תסכול וחוסר ביטחון לא הגיוני. זה גם מה שיראה לך את הדרך למערכות יחסים ארוכות טווח והחזקים ביותר. 

שימו לב, כשאתם מדברים- לדבר על התחושות שלכם במקום לבקר, לבקש בקשות קונקרטיות במקום להתלונן, להקשיב וגם להודות על הקשבה.   

3. להעריך ולהעריץ 

הכרה יכולה להיות מקור יפה להגשמה בינאישית, אך היותנו במערכת יחסים ארוכת טווח לעיתים קרובות גורמת לנו לשכוח להביע את הערכתנו ליקירינו. אבל הערצה מראה לאדם המשמעותי שלך שאתה אסיר תודה על כך שהוא לצידך. זהו כלל מערכת יחסים פשוט וחופשי לחלוטין שעוזר לשמור על קשר חזק. 

מחוות קטנות, כמה מילים טובות ועניין אמיתי ביום שלו או שלה יחזקו את הביטחון בקשר שלכם ויגרמו לבן הזוג להרגיש אהוב. זו גם דרך נחמדה לעודד את בן/בת הזוג שלך להרגיש את הערך העצמי שלו.

4. הם זה הם ואתם זה אתם 

לפעמים, אנשים נוטים להשוות את חייהם לאלה של אחרים. פלטפורמות המדיה החברתית בימינו רק מוסיפות לבעיה, וגורמות להרבה אנשים להיות אומללים (למרות שה"חיים המאושרים" המתוארים בפייסבוק בדרך כלל לא כל כך שמחים בכלל). 

בפעם הבאה שמתחשק לך להשוות את מה שיש לך למה שיש למישהו אחר, זכור מדוע התחלת להתאהב בבן הזוג שלך מלכתחילה. 

 5. היו כנים אחד עם השני 

זוגות ישרים חולקים תובנות לגבי רגשותיהם, מחשבותיהם או דעותיהם בנושאים שונים. הם לא מפחדים לומר את האמת, או להסתכל על המצב מנקודת המבט של בן הזוג שלהם. 

אם שניכם תחליטו להיות כנים לחלוטין אחד עם השני, זה יקל על תהליך התקשורת שלכם, ויעזור לכם לסמוך אחד על השני יותר. 

6. רומנטיקה- הרומנטיקה לא באמת תצמח אם לא נעזור לה לגדול. 

אם רוצים לשמור על מערכת היחסים חזקה, נזכור שאהבה זו לא עבודה של יום אחד. זוהי סדרה של פעולות יומיומיות קטנות וגדולות יותר שבסופו של דבר קוצרות תוצאה גדולה ויפה. 

אפילו לקרוא את הרשימה הזו לא מספיק! זה רק קצה הקרחון של כמה דברים אנחנו יכולים ללמוד, לנסות ולעשות יחד כדי להפוך את מערכת היחסים שלנו לבלתי שבירה.

כולנו הולכים לאיבוד בלוחות הזמנים העמוסים שלנו… החיים קדחתניים ואינטנסיביים. עם זאת, לחלק מהדברים, כמו חיי משפחה, תמיד צריך להיות מקום ביומן 

7. עשו דברים שעוזרים לכם להתחבר 

בתחילת מערכת יחסים, הרבה זוגות מתמקדים בבילוי זמן איכות משותף ככל האפשר – וזה נהדר! חשוב לבלות את הזמן הזוגי שלנו בצורה איכותית: 

לצאת ביחד באופן קבוע לבילוי, ליזום שיחות (שאינן רק שיחות תיפעול והוראות)

לחגוג את האירועים המיוחדים או אפילו לעסוק בספורט יחד בצורה קבועה. 

8. גם סקס חשוב 

כשזה מגיע למערכות יחסים, אינטימיות היא בדיוק כמו הציפוי המושלם על עוגה טעימה כבר. למרות שזה לא בהכרח אחד מכללי מערכת היחסים (לכל אחד יש העדפה שונה בכל הנוגע לחיים אינטימיים), מחקרים מראים שקיום יחסי מין ומגע פיזי עוזרים לזוגות להיקשר.

סקס הוא בהחלט הרגל רומנטי מושלם לפתח אם רוצים ליצור ולשמור על מערכת היחסים חזקה. 

9. להיות שובב 

לשחק ולהקניט אחד את השני! לשחרר קיטור, ליהנות קצת, לדגדג אחד את השני ואפילו להיות ילדותיים זה חלק בריא מהזוגיות שלכם. זה גם עוזר להירגע וליהנות מעצם הזוגיות. 

הבחירה להתמקד בחיובי (גם כשהדברים אינם מושלמים – והם אף פעם לא!) הוא אחד מכללי מערכת היחסים הבריאים ביותר. 

10. נפרדות 

קצת זמן בנפרד יכול גם לשמור אתכם בריאים ומאושרים. אחרי שנים בזוגיות, אני יכולה לומר בכנות שבילוי זמן בנפרד זה חשוב כמו בילוי משותף. לפעמים, זה אפילו מעורר ומגלה כמות חסרת תקדים של תשוקה! 

לפיכך, כלל בריא לזוגיות חזקה הוא גבולות עדינים ואוטונומיה אישית מעת לעת. זהו המפתח הן לאושר אישי והן לשותפות מתמשכת.

בואו נשמור על קשר! לקבלת עידכונים ועצות- מוזמנים להירשם:

© 2024 כל הזכויות שמורות למור שמיר הדרכת הורים | הצהרת נגישות

הכנתי לך 2 מדריכים פרקטיים שיעזרו לך בימים מאתגרים אלה: 

איך מפסיקים לאבד את המתבגר שלך למסך? למדריך להורים למתבגרים לחצו כאן

מפסיקים את היללות והעצבים- יוצאים ממאבקי כוח. למדריך להורים לילדים צעירים לחצו כאן.